Tykev muškátová: Naučte se máslovou dýni pěstovat i zpracovat

Tykev muškátová, běžně se jí říká máslová dýně či moderně butternut, je na našich zahradách zatím popelkou. Hruškovitá dýně s vysokým obsahem betakarotenu je oříškově sladká a příjemně aromatická. Jak ji úspěšně pěstovat a co z ní připravit?

Z veliké rodiny tykví se u nás většinou pěstují tykev obecná (Cucurbita pepo), například špagetová a tykev velkoplodá (Cucurbita maxima)například hokaido. Pomalu se do českých, moravských a slezských zahrad prosazuje i jejich třetí sestra - tykev muškátová (Cucurbita moschata), běžně označovaná také jako máslová dýně.

Nejoblíbenější dýně je hokaido:  Jak oranžový zázrak posilující imunitu správně pěstovat

Proč je u nás máslová dýně popelkou?

„Zřejmě proto, že má vyšší nároky na podmínky, miluje teplo a vlhko. Některým odrůdám vyšlechtěným v tropech a subtropech je u nás prostě zima. Mají slabší růst a nižší násadu plodů. Je ale spousta odrůd, které i v našich podmínkách dobře rostou a spolehlivě plodí," vysvětluje šlechtitel a pěstitel ing. Jan Prášil.

Co je máslová dýně?

Máslová dýně je spojována především s typem butternut, který je typický plodem hruškovitého tvaru se semeníkem pouze ve spodní rozšířené části. Dužnina butternutů je oranžová, jemná, s minimem semen, oříškově sladká a příjemně aromatická. Chutná trochu jako cukrový meloun. Plná chuť dužiny vynikne až u dýní, které jsou dokonale vyzrálé.

Inspirujte se: Semena z dýně nikdy nevyhazujte. Nasušte si je, získáte zdravou pochoutku

„Tvarová rozmanitost plodů je ale podstatně širší – některé odrůdy mají plody ploše kulovité nebo válcovité, o hmotnosti od 1 do 20 kg. Slupka může být až tmavě zelená i téměř oranžová, často ojíněná se silnou voskovou vrstvičkou," uvádí pěstitel.

  • Tykev muškátová obsahuje v dužnině podobně jako ostatní dýně zhruba 90 % vody, dále pak  množství draslíku, selenu, sodíku, železa, zinku, vitaminy A, B, C, E, a K. Dýně máslová je bohatá hlavně na betakaroten, nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a vlákninu. Jedná se také o nízkokalorickou a lehce stravitelnou zeleninu.

Jak pěstovat muškátovou dýni

  • „Pěstování muškátové tykve se nijak zvlášť neliší od pěstování ostatních druhů dýní. Je ale o poznání náročnější na teplo (asi jako vodní melouny) a miluje vlhko. Vyžaduje slunečné polohy chráněné před větrem," doporučuje ing. Prásil.
  • Vyhovuje jí středně těžká půda s dostatečným množstvím vláhy a bohatá na živiny. Před výsevem semen nebo výsadbou předpěstovaných sazenic zapracujeme na záhon vyzrálý kompost nebo dobře rozležený chlévský hnůj.
  • Tykev muškátová má plazivý růst, vyznačuje se mohutnými liánami s rozložitými listy a silnými úponkami, proto jí musíme dopřát hodně prostoru.
  • Kvůli možnému přenosu houbových nemocí nepěstujeme dýně poblíž jiných druhů dýni, ale i okurek, rajčat a brambor. Důsledně dodržujeme střídání plodin – na stejném místě ji pěstujeme až po třech letech.
  • Dýňová semena můžeme vysévat po dvou přímo na záhon od 20. května do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti asi 1,5 metru od sebe.
  • Sazenice tykve muškátové se dají dobře předpěstovat doma za oknem. Semena vysetá do sadbovačů nebo rašelinových tablet rychle rostou, potřebují dostatek světla, vláhy a konstantní teplotu.
  • Zdravé sazenice se vysazují na záhon koncem května. Do jamky přidáme kvalitní kompost a každou sazenici mulčujeme, aby měla dostatek vlhkosti a tepla. Mladé rostliny je nutné chránit nejen před chladem, ale hlavně před nenažranými slimáky. Proti plžům můžeme zkusit osvědčené tipy a rady bez chemie.
  • V době kvetení a počátku narůstání plodů jsou muškátové tykve dost náročné na dostatek vody; musíme je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům. Pozor: kropení na listy podporuje šíření plísní.
  • Během vegetace záhon odplevelujeme, dokud rostliny nevytvoří souvislý porost. Jakmile začnou rostliny dosahovat větších rozměrů, vyplatí se dát k nim oporu.
  • Plody muškátové tykve mají pevnou slupku, která je výborně chrání v době skladování. Patří k nejlépe skladovatelným tykvím a vydrží do dubna příštího roku. Skladujeme je na suchém místě při teplotě kolem 10 °C.

Nepřítelem dýní je padlí

Moučnatý bílý až šedý povlak na listech signalizuje, že je rostlina napadena padlím. Postižené listy pak žloutnou a nemoc se později rozšíří i na plody. Co nejrychleji všechny padlím napadené části rostliny odstraníme a spálíme, rozhodně je nedáváme na kompost!

3 tipy, jak se bránit padlí

  1. Rostliny vysazujeme dostatečně daleko od sebe, aby mezi nimi proudil vzduch.
  2. Nezaléváme na listy, ale vodu směřueme přímo ke kořenům.
  3. Pokud mulčujeme, pravidelně mulč vyměňujeme.

Postřik proti padlí

Aplikovat můžeme chemický postřik. Ale pokud chemii na své zahrádce nechceme, uděláme si přesličkový postřik.

  • Zhruba 200 g natě přesličky rolní zalijeme asi 2 l vroucí vody, zakryjeme a necháme nejméně 24 hodin vyluhovat. Pak 10 minut povaříme, necháme vychladnout a scedíme. Zředíme v poměru 1 díl odvaru : 4 díly vody. Nalijeme do rozprašovače a aplikujeme na rostliny za slunečného dne dopoledne. Opakujeme po 10–14 dnech.

Jak připravit máslovou dýni?

Oproti jiným druhům tykví obsahuje máslová dýně relativně málo semínek. Dá se vařit, péct a zapékat, smažit, zavařovat, grilovat, restovat, můžeme s ní dělat cokoli nás napadne.

Díky své sladké chuti se hodí na marmelády, džemy, pyré, kompoty, džusy a čatní, ale využijeme ji také jako přílohu k masu nebo jako součást grilované zeleniny.

Tykev muškátová je výbornou surovinou do nádivek do drůbeže, hodí se do slaných koláčů nebo jako zvláčňující příměs do těsta. Skvělá je k těstovinám i v rizotu.

Oblíbené odrůdy máslové dýně

Tykev muškátová Laura

Máslová dýně typu butternut s malým hruškovitým plodem světle zelené, později okrové barvy o hmotnosti 1–1,5 kg . V časné zralosti je dužnina krémově bílá až světle žlutá, v plné zralosti je jasně oranžová.

  • Odrůda Laura je vhodná ke konzervování a na polévky, mladé plody na přípravu salátů.

Tykev muškátová Liscia

Velmi raná odrůda typu butternut s hruškovitým podlouhlým plodem světle zelené, později béžové barvy. Velikost plodu je 15 × 30–50 cm. V plné zralosti je dužnina jasně oranžová s oříškovou chutí.

  • Skvělá ke konzervování i na přímý konzum.

Tykev muškátová Serpentine F1

Vitální plazivá tykev s dlouhým kyjovitým plodem. Semeník je stejně jako u krátkých butternutů pouze v rozšířené vrcholové části plodu. Dlouhý „krk“ plodu je tvořený pevnou oranžovou dužinou oříškové chuti.

  • Plody jsou velmi vhodné na pečení, vaření a grilování.

Tykev muškátová Moscata di Provenza

Má velké, ploše kulovité a žebernaté plody o váze 8–10 kg. Slupka je tmavě zelená, plně vyzrálá je jasně oranžová, silně ojíněná. Dužina je žlutohnědá. Dobře vyzrálý plod je díky voskové vrstvičce dobře skladovatelný. Tradiční, původně francouzská odrůda, nikdy nezklame ani chutí, ani výnosem.

  • Vynikající na polévku, pečení a pyré.

Zdroje: šlechtitel a pěstitel ing. Jan Prášil, nasezahrada.com, fresh.iprima.cz


Přečtěte si také

OSZAR »